Wraz ze wzrostem liczby gadżetów elektronicznych obserwuje się zanik umiejętności podstawowych w zakresie matematyki. Czy to duży problem? W końcu mamy czym zastąpić umysł człowieka, który bywa omylny. Możliwość pomyłki to jedna sprawa, ale druga strona medalu to fakt, jak często taka pomyłka występuje. Zaniedbując codzienne ćwiczenia, dzięki którym mózg się adaptuje powodujemy spadek umiejętności matematycznych.Poprawność podejmowanych decyzji spada drastycznie a najbardziej niedocenianym i nierozwijanym komputerem staje się ludzki umysł. Jeden fakt pozostaje nieubłaganie niezmienny: osoby wykonujące zawody związane z szybkim przetwarzaniem danych, jak np. lekarze, piloci, prawnicy czy nauczyciele powinni w szczególności dbać o dobrą kondycję umysłową.

Po czym poznać, że mentalna matematyka jest potrzebna?
Czy obserwujesz trudności przy rozwiązywaniu problemów, które w szkole nazywamy matematycznymi? Może to sygnalizować brak podstawowych strategii matematycznych lub błędy przy ich wykonywaniu. Najczęściej obserwowany jest fakt długiego wykonywania zadań i problemy z czasem realizacji postawionych przed Tobą zadań. Wiesz, jak coś zrobić, ale utykasz w obliczeniach. Jest to często skorelowane z dyskalkulią czy dysleksją.

Dlaczego warto umieć szybko liczyć?
Szybkie przetwarzanie złożonych danych i zachowanie jasności umysłu nawet, gdy występują pomyłki jest podstawą do poprawnego obserwowania rzeczywistości. Wytrenowany umysł nie męczy się tak bardzo rozwiązując zwykłe problemy dnia codziennego i pozwala skupić się na sednie sprawy – zwiększa się w ten sposób możliwości kontroli nad procesami, które nadzorujemy.

Umysł jako kalkulator
Mentalnie uzyskujemy metodę wyprzedzania i przewidywania wyników złożonych procesów logicznych. Tworzą się prawidłowo wypracowane skróty myślowe, które otwierają nowe możliwości, o których nie miałeś wcześniej pojęcia. W nagłych wypadkach częściej podejmujesz racjonalną decyzję. Codzienność to rozgrywka w Twojej głowie – pomóż sobie, by wygrywać!